I januari 2025 tillträdde Donald Trump som president för andra gången. Han rivstartade sin nya mandatperiod på ett sätt som inte bara skapat en kaotisk situation inom en rad områden, utan även lämnat många frågor om vad det egentligen är han vill åstadkomma och vad som kan vänta de närmaste åren. USA är samtidigt en supermakt som successivt har försvagats och dess roll i omvärlden är allt mer osäker. Frida Stranne kommer i sitt föredrag att belysa vad allt detta kan betyda för den inrikespolitiska utvecklingen i USA och vad vi kan vänta oss av USA:s utrikespolitik framåt.
FRIDA STRANNE: Docent i Freds – och utvecklingsforskning. Författare till Supermakten – vad varje svensk bör veta om USA (2020) och Illusionen om den amerikanska freden (2023). Hon har varit expert i svensk media sedan 2012, bland annat i TV4 under valåret 2020 och som expert och krönikör i Expressen 2016-2021. Hon driver den populära podden USA & Co ihop med Taimaz Ghaffari sedan 2024.
Ulricehamn om krisen kommer (19,30 efter föreläsningen)
Hur förberedda är vi i Ulricehamn på om det värsta händer. En katastrof, en allvarlig väderhändelse eller en krigshandling? UT:s chefredaktör Henrik Erickson intervjuar Daniel Fyhr, krisberedskapssamordnare i Ulricehamns kommun. USA och omvärlden med Donald Trump
Gratis fika och mingel för alla besökare i Folkets hus mellan 17.30 och 18.30.
Fri entré!
Välkommen!
Arrangör: Folkets Hus i samarbete med Ulricehamns Tidning

och;


